Ékszerek gondozása nyáron, vagy mit (ne)vegyek fel a strandra

Az ékszerek gondozása
Facebook
LinkedIn

A nyár az ideális időszak az ékszerdoboza darabjainak bemutatására. A bronzzá barnult bőr tökéletesen kiemeli őket a napsugarakban. De ne feledje, hogy a forró nyári időjárás és a vízparti vakáció nem tesz olyan jót az ékszereinek, mint Önnek. Ezért körültekintően válasszon ékszereket a strandra vagy a medencéhez, és fokozottan ügyeljen kedvenc darabjaira. Tartós szépséggel jutalmazzák meg Önt.

A cikk tartalma

Melyik ékszer (nem) alkalmas a strandra

Éles napsütés, homok, sós tengervíz vagy klóros medencevíz, napvédő krémek… Nyári buktatók gyönyörű ékszereinek. Vannak, akik kibírják őket, de más darabokat érdemes az ékszerdobozban hagyni.

Vízhez csak nemesfémekkel

A levegő megnövekedett páratartalmát, valamint a tengerben vagy medencében való úszást általában jobban tolerálják a sárga aranyból, platinából vagy ezüstből készült ékszerek. S óvatosságra intjük a bevonatos ékszereknél, amelyek felső rétege könnyen sérül, kopik. A sárgaréz ékszerek rosszabbul viselik a vizet, de előnyük, hogy viszonylag könnyen tisztíthatók, így vissza adhatjuk korábbi szépségüket.

Védje drágakövekkel készült ékszereit

Az egyes drágakövek különféle tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért eltérően reagálhatnak a fizikai hatásokra. Ezért a legfontosabb, hogy ismerjük az ékszerünket díszítő drágakövet, és az ellenálló képessége alapján mérlegeljük, hogy viselni- fogjuk víznél. Egyes drágakövek érzékenyek a csiszolóanyagokra, és a vízben lévő homok vagy klór károsíthatja őket. Mások rosszabbul tolerálják az erős fényt, amelynek hatására megváltoztathatják a színüket. A bőrkozmetikumokkal való érintkezés károsítja a porózus köveket. 

Azok számára, akik nem ismerik drágakő ékszereik tulajdonságait, az alábbiakban felsoroljuk a legnépszerűbb drágaköveket érzékenységük leírásával:

  • Opál: porózus drágakő, amely károsodhat a hő hatására, illetve vegyszerek vagy csiszolószerek hatására. Az opál az ütésekre és a túlzott rezgésekre is érzékeny.
  • Smaragd: cédrusolajjal ápolják, ezért rendkívül érzékeny azokra a vegyszerekre, amelyek eltávolíthatják azt.
  • Igazgyöngy: porózus drágakő, sérülését okozhatja a túlzott hő, a vegyszerek vagy a csiszolóanyagok is.
  • Ametiszt: fényérzékeny, hosszan tartó napfény hatására színe kifakulhat.
  • Borostyán: nagyon puha és fényérzékeny, károsodását vegyszerek vagy koptató anyagok, valamint hosszan tartó napsugárzás okozhatja.
  • Topáz: fényérzékeny, hosszan tartó napfénynél színfakulás jön létre.

Milyen típusú ékszerek alkalmasak a strandra

Válasszon ékszereket a strandra aszerint, hogy milyen tevékenységeket szeretne végezni a tenger mellett. Ha leginkább napozni fog, felejtse el a gyűrűket, nyakláncokat és karkötőket, amelyek jelentős fehér nyomokat hagyhatnak, vagy akár égési sérüléseket okozhatnak. Csak talán a legkisebb fülbevalók felelnek meg – s csakis abban az esetben, ha védeni fogja fejét a közvetlen napfénytől.

Ha többet szeretne úszni, tegye el a gyűrűit és karkötőit, amelyek könnyen lecsúszhatnak a vízben. Általában válasszon masszív csattal ellátott ékszereket, és részesítse előnyben a vékonyabb nyakláncokat és karkötőket.

Hogyan csomagoljunk ékszert az utazáshoz

Amikor ékszereket pakol a bőröndbe, ügyeljen arra, hogy ne érjenek egymáshoz. Azzal megakadályozza, hogy megkarcolják egymást. Értékelni fog egy utazási ékszer-rendezőt külön rekeszekkel vagy speciális textil táskákat. Szükség esetén a kisméretű visszazárható műanyag zacskók is jól szolgálhatnak. Figyelem, az igazgyöngyöket csak rövid ideig szabad tárolni bennük. Sérülés-veszélynek vannak kitéve! Arra is ügyeljen, hogy a karkötői és nyakláncai ne gabalyodjanak össze.

Tippünk: Ha nincs akasztókkal ellátott doboza láncokhoz és nyakláncokhoz, egy közönséges szívószál is segítség lehet. Egyszerűen átfűzheti rajta a láncot, bekapcsolja, és csak ezután helyezi az ékszerdobozba.

Hogyan kell ápolni az ékszereket nyáron

A nyár folyamán ugyanazok az ékszerápolási elvek érvényesek, mint az év többi részében. Az egyetlen különbség az, hogy a darabjait gyakrabban kell tisztítani. Nyáron a kiegészítők természetesen intenzívebben érintkeznek az izzadsággal és a kozmetikai termékekkel, melyekkel a napsugárzástól védjük bőrünket. A nyári hónapokban is hajlamosak vagyunk több időt tölteni a szabadban, ahol az ékszerek ki vannak téve a pornak és az apró szennyeződéseknek. Ideális, ha minden használat után szappannal, vízzel és puha törlőkendővel megtisztítja ékszereit. Ne felejtse el alaposan megszárítani őket tárolás előtt.

Egyéb ékszerápolási elvek:

  • Az ékszereket száraz és hűvös helyen tárolja úgy, hogy az egyes darabok elkülönüljenek egymástól.
  • Alaposan fontolja meg, hogy kedvenc ékszereit a vízbe vagy a sportoláshoz viselni-e fogja.
  • Ékszereit 6-havonta egyszer ellenőriztesse egy ékszerüzletben.

Tetszett a cikk? Ne felejtse el megoszatni.

Facebook

LEGÚJABB CIKKEK

Ezek az idei ősz ékszerei

Őszi ékszerek: Mit viseljünk 2024-ben

2024 ősz/tél szezonja búcsút int a csendes luxusnak, felváltva azt merész ékszerekkel. A gyöngyök, a merész medálok és a bonyolult huggies fülbevalók nagy szerepet játszanak